Ще один тризуб для багатокультурного Мюнхену

Orenchuk

Мюнхен – місто, стіни якого можна читати у прямому сенсі. Тут справді багато пам’ятників та меморіальних дошок. Звертайте на них увагу, і ви дізнаєтесь  історії будинків, вулиць і людей. Стін, що розповідають історію українців Мюнхену – обмаль. Це дивно – зважаючи на кількість цікавих особистостей і самовизначення Мюнхену як багатокультурного, барвистого міста.

Але 16 грудня 2018 року у Мюнхені стало на один тризуб більше – на будинку, де у 1919 – 1923 р.р. функціонувало консульство України було відкрито пам’ятну  дошку дипломату Василю Оренчуку.

Приводом стало сторіччя УНР та сторіччя україно-німецьких дипломатичних відносин. Під час церемонії відкриття  міністр МЗС України Павло Клімкін зазначив, що не вірить у символіку дат, але вірить у людей, котрі ці дати створюють. І наголосив на непересічній особистості першого консула.

Між тим, Німеччина стала однією з перших держав, з якою УНР встановила дипломатичні зв’язки. Василь Оренчук приїхав до Мюнхену як консул УНР.  І пропрацював на благо українців довше, ніж УНР  проіснувала. З повним правом можемо називати його саме «консул України».

В буремні часи, блискучий випускник  юридичного факультету Віденського університету, обирає повернутись до Києва та розпочати дипломатичну кар’єру. Мюнхен, де він невдовзі опиняється, і сам не є спокійним місцем. Повалення монархії, тимчасовий уряд, Баварська радянська республіка, Вайнмарська республіка. Влади і урядовці змінювали одне одного, але консул Оренчука залишався легітимним представником України в їх очах весь період існування на території України самостійної держави. Можливо, причина тому високий професіоналізм і відданість справі.

Чим же займалося українське консульство, штат якого  на той час– три особи?

Консульство опікувалося долею полонених, звільненням цивільних осіб, збором українських військових в окремих таборах. Завдяки особистому вкладу консула біля двухсот українських військовополонених залишились в Баварії, а не були відправлені до Радянської Росії.

Важливою була і робота з розшуку та  надання інформації про родичів в УНР як німцям так і українцям, видання українцям  паспортів та посвідок на проживання в Баварії, піклування про надання громадянам України прав рівних з громадянами нейтральних країн, фінансова допомога найбільш нужденним, часом і розповсюдження книг та преси

Багато зусиль докладено до налагодження торгових відносин між УНР та Баварією, нажаль за відомих історичних обстави  плани не втілилися в життя.

Зазначимо, що робота консула викликала глибоку повагу у його колег – дипломатів, політиків різних країн.

Щодо особистого життя – відомо, що родина консула ледь зводила кінці з кінцями.

Штат консульства довелось скоротити через брак фінансування, уу 1920 році Оренчук жартував, що дефіцит у бюджеті   доведеться покрити з продажу пальта дружини.

Незважаючи на це Оренчук  хотів і далі продовжувати роботу аж до визнання Німеччиною Радянської Республіки Україна.

Після чого  лишився у Мюнхені.  Мав юридичну практику, займався публіцистикою, опікувався Українським Вільним Університетом.

Василь Оренчук похований на Лісовому кладовищі. Строк оренди ділянки закінчився, але цього року за підтримки Союзу українських студентів у Німеччині Генеральне консульство України в Мюнхені поновило оренду на наступні 20 років коштом МЗС. Зараз дипломати докладають зусиль для відновлення зовнішнього вигляду поховання.

Orenchzk_doshka

Пам’ятна  дошка виготовлена з українського граніту штутгартською фірмою за кошти спонсорів. На відкритті був присутній міністр МЗС П. Клімкін , посол України в Німеччині  А. Мельник, Генеральний консул України в Мюнхені Ю. Ярмілко, нащадки В. Оренчука, представники української громади в Баварії, пресса.

Як і у випадку з меморіальною дошкою Лесі Українці в Берліні, подив багатьох українців викликає  естетика виконання. Втім, це не зменш значення об’єкту.

Зазначимо, що встановлення потребувала з боку працівників Генерального Консульства України в Мюнхені розшуку відомостей  в архівах, узгодження з відповідними інституціями та власницею будинку.

Дякуємо вам за роботу!

Тож нова «українська адреса Мюнхену»: Ainmillerstr. 35.

Використані відомості з Вікіпедії, сторінки МЗС, сторінки Новое Время https://nv.ua/ukr/world/countries/u-mjunkheni-vidkrili-pamjatnu-doshku-na-budivli-pershoho-konsulstva-unr-2452525.html та статті І.Матяш:

«ЩИРИХ, СВІДОМИХ І ІДЕЙНИХ ТРЕБА НАМ ПРЕДСТАВНИКІВ…» ВАСИЛЬ ОРЕНЧУК НА ЧОЛІ ПЕРШОГО УКРАЇНСЬКОГО КОНСУЛЬСТВА В МЮНХЕНІ

Також, СУСН дякує Генеральному консульству України в Мюнхені за нашого представника на церемонію відкриття.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s